Skip to main content

11. simpozij “Školski sport“: najavljena suradnja na novim inkluzivnim sportskim programima

U subotu 22. listopada na Kineziološkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu održan je 11. Simpozij “Školski sport“ na temu Sport svima! – važnost inkluzije u školskom sportu.

Ove godine u suradnji s Ministarstvom turizma i sporta, Agencijom za odgoj i obrazovanje te Kineziološkim fakultetom Hrvatski školski sportski savez organizirao je simpozij za 586 prijavljenih profesora, nastavnika tjelesne i zdravstvene kulture i drugih zainteresiranih kineziologa. Cijeli simpozij po temama možete pogledati na našem YouTube kanalu: 

Sport svima! – važnost inkluzije u školskom sportu tema je ovogodišnjeg stručnog skupa na kojem su se okupili kineziolozi, stručnjaci iz područja zaštite osoba s invaliditetom i teškoćama u razvoju te predstavnici institucija koje mogu pomoći u razvoju novih sportskih inkluzivnih projekata u hrvatskom obrazovnom sustavu.

Prije službenog otvaranja Simpozija održana je edukacija za provoditelje projekta „Vrtim zdravi film“ koju su vodile Martina Miklečić, bacc. med. techn. (koordinatorica projekta ispred Hrvatskog školskog sportskog saveza), Koraljka Novina Brkić, dipl. ing. iz tvrtke Nestle te dr. sc. Dijana Mayer Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.

Sudionike simpozija pozdravili su predsjednik Hrvatskog školskog sportskog saveza Zlatko Kraljević, Igor Rukljač iz Agencije za odgoj i obrazovanje, dekan Kineziološkog fakulteta Mario Baić, a službeno ga je otvorio posebni savjetnik ministrice Brnjac, Josip Pavić iz Ministarstva turizma i sporta. Ministarstvo je i službeni pokrovitelj svih aktivnosti HŠSS-a, a gospodin Pavić izrazio je zadovoljstvo dugogodišnjim radom i razvojem školskog sporta, kao i pozdravio temu i glavne ciljeve simpozija.

Nakon otvorenja i službenog početka Simpozija prvi su se predstavili članovi Hrvatskog judo saveza, Sanja Delladio iz Judo kluba za osobe s invaliditetom Fuji i Matija Frlić iz Judo Kluba Profectus Samobor. Oni su u iznimno zanimljivoj prezentaciji sa svojim vrijednim članovima pokazali praktičnu provedbu treninga učenika sa teškoćama u razvoju na prezentaciji „Inkluzivni judo i judo padovi kao prevencija ozljeda“. U njihovoj izvedbi potvrdili smo: judo zaista jest više od sporta, a djeca s teškoćama nisu isključena iz sporta te uz pomoć i motivaciju svojih trenera djeluju kao profesionalci (za što se neki od njih i aktivno obrazuju).

Panel rasprava pozdravila je sedam sudionika koji su govorili na temu „Sportom do inkluzije – kako uključiti djecu s teškoćama u školske tjelesne aktivnosti?“ Obradili su teme dosadašnjeg rada Ministarstava u području inkluzije učenika s teškoćama, raspraviti potrebe za educiranjem nastavnika Tjelesne i zdravstvene kulture za rad s djecom s teškoćama i njihovo uključivanje u svakodnevne sportske aktivnosti u školskom sportu.

Sudionici panela bili su: dr. sc. Krešimir Šamija, ravnatelj Uprave za sport, Ministarstvo turizma i sporta, Momir Karin, prof., ravnatelj Uprave za potporu i unaprjeđenje sustava odgoja i obrazovanja, Ministarstvo znanosti i obrazovanja, Marija Borovec mag.rehab.educ., voditeljica Službe za zaštitu osoba s invaliditetom i skrbništvo, Ministarstvo rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike, dr. sc. Marinka Bakula-Anđelić, pomoćnica pročelnice za zaštitu osoba s invaliditetom Grada Zagreba, Grad Zagreb, Ana Krauthacker, zamjenica glavnog tajnika Hrvatskog judo saveza, mr. sc. Željko Ćernić, prof. edukator i predsjednik Odbora za školovanje kadrova, Hrvatski paraolimpijski odbor i dr. sc. Ivan Dujić, glavni tajnik Hrvatskog školskog sportskog saveza.

Važan zaključak ove panel rasprave bio je potreba za inkluzivnim praksama u svim školama Republike Hrvatske koja se dodatno može razviti kroz sportske programe i rekreaciju, a s ciljem postizanja upravo socijalne kohezije. Potvrđeno je kako su upravo djeca ta koja najbolje razumiju inkluzivne koncepte i koji ih mogu već odmalena primjeniti na dobrobit društva i bolji položaj osoba s teškoćama u zajednici. Najavilo se i osnivanje Radne skupine čiji će, prema riječima glavnoj tajnika dr. sc. Ivana Dujića, „glavni cilj biti kvalitetno analizirati trenutno stanje i uz pomoć svih ovdje na pozornici prisutnih, stvoriti i implementirati dobar inkluzivni sportski program“. Hrvatski školski sportski savez aktivno planira raditi na programu, čija se provedba planira za sljedeću školsku godinu.

Nakon kratke pauze na pozornicu su istupili predstavnici organizacije HandbALL IN - sportskog programa za djecu i mlade s teškoćama u razvoju. Maida Arslanagić uputila je publiku u glavne ciljeve njihova programa koji pokušava stvarati jednake mogućnosti za djecu sa teškoćama u razvoju te im poboljšati životne i socijalne vještine. Zatim su nam se predstavili upravo mali rukometaši s teškoćama koji su uz pomoć svojih trenera pokazala vještine u prolaženju sportskog poligona.

U drugom djelu Simpozija predstavljen je ljetni sportsko-edukativni program Hrvatskog školskog sportskog saveza „Sportski praznici“. Četiri profesora iz Bjelovara, Sukošana, Velike i Vinkovaca svojim prezentacijama prikazali su nam kako su to učenici njihovih škola proveli ljetne praznike.

Ana Bijelić predstavila je rad s djecom s teškoćama tijekom Sportskih praznika koji može biti idealan model za inkluziju u ostalim sportskim programima HŠSS-a; Božo Bičić pokazao je kako je lokalna zajednica prihvatila Sportske praznike i samoinijativno ga produžila „sportskim ljetnim kampom“, Dubravko Markota predstavio rad srednjoškolaca u programu, a Ivana Hofman predstavila Sportske praznike kao jedinu aktivnost u svojoj zajednici i brojne izazove s kojima se djeca i profesori njene škole i područnih škola susreću.

Za sam kraj programa glavni tajnik HŠSS-a dr. sc. Ivan Dujić Simpozij je zaključio i poručio kako će se tijekom poboljšanja inkluzivnih praksi i rada s učenicima s teškoćama susretati s raznim izazovima, ali i kako je siguran da će uz podršku i nastavak ovakvih dobrih suradnji zasigurno doći do krajnjih rezultata.

Ovaj simpozij predstavio je mnoge teme vezane za školski sport s posebnim naglaskom na potrebu za inkluzivnim aktivnostima i uključivanju što više učenika u školski sport. Upravo su programi poput Univerzalne sportske škole i Sportskih praznika primjer programa koji se može provoditi na nacionalnoj razini. S time na umu, a uz suradnju i pomoć svih sudionika ovog stručnog skupa, kreće se s daljnjim razvojem aktivnosti i programa unutar školskog sporta s punim pouzdanjem da već sljedeće školske godine na novom simpoziju možemo najaviti nove teme, ali i prikazati izazove i rezultate koji nas očekuju.

Datum početka
23/11/2022
Datum završetka
22/01/2023